Tüm Dünyaya Hizmet Vereceğiz

Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Cemil Yıldırım İle Röportaj

Turizm
2020

Turizm alanında global çapta girişimleri olan Acy Şirketler Grubu'nun yönetim kurulu başkanı Ahmet Cemil Yıldırım ile neler yaptıklarını ve yeni kurdukları "Shallwego" sitesinin detaylarını konuştuk.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1986 yılında Adana'da doğdum. Eğitim ve öğretim hayatımı Adana'da tamamladım. Uzun yıllardan beri ticaretle uğraşan bir ailenin üyesiyim. Çalışma hayatıma aile şirketlerimde erken yaşlarda başladım. Evli ve 2 çocuk babasıyım. 10 yıldır kendi şirketlerimi yönetiyorum.

Dijitale olan ilginiz nereden geliyor?

Dijitale olan ilgim yedi yıl önce İstanbul'da kurduğum turizm firması ile başladı. Dünyada ticaretin dijitale yönelmesi ile birlikte insanların turizm alışkanlıklarının dijitale entegre edilmesi konusunda AR-GE çalışmaları yapmaya başladım. Seyahat tercihlerinde online tavsiye ve deneyimlerin de etkin faktör olduğunu analiz ettim. Global çapta dijital entegrasyon sağlayabileceğim, seyahati pratik ve keyifli hale getirebileceğim bir uygulama ile kapsamlı bir ticari atılım yaptım.

İş hayatına nerede ve nasıl adım attınız?

İş hayatım çok erken yaşlarda başladı diyebilirim. Deneyim edinmek adına 16 yaşında ailemin sahip olduğu mobilya mağazalarında çalışarak iş hayatına adına attım. 18 yaşına geldiğimde gayrimenkul sektörüne yöneldik ve iki sene içinde Adana'nın en büyük gayrimenkul firmalarından biri haline geldik. Akabinde aile şirketlerimizden biri olan EPS Blok markasının yöneticiliğini üstlendim. Sonra üç arkadaşımla birlikte İstanbul'da bir turizm şirketi kurmaya karar verdik. İlk etapta 15 araçla VIP transfer işi yapmaya başladık. Dijitalleşmenin etkisini göz önüne alarak işi dijitale taşıdık ve web siteleri üzerinden transfer aracı satmaya başladık. Bu girişimimiz başarılı sonuçlar verdi. Devamında da web sitemiz üzerinden tatil satışına başladık.

ACY Şirketler Grubu'nun faaliyetlerinden bahsedebilir misiniz?

Faaliyetlerimize ilk olarak 2006 yılında Adana'da başladı. 10 yıl içerisinde edindiğimiz bilgilerle ACY Şirketler Gurubu olarak 2016 yılında ACY Turizm ve ACY Global, 2017 yılında ACY Tarım ve Hayvancılık, 2019 yılında ise ACY Filo'yu kurarak bugünkü konumumuza ulaştık. İnşaat, Gayrimenkul, tarım-hayvancılık, turizm, dış ticaret, tekstil, halı ve filo kiralama sektörlerinde faaliyet gösteriyoruz. Yeni projelerimizin hayata geçmesi ile başta Avrupa ve Asya olmak üzere tüm dünyaya hizmet vermeyi planlıyoruz. Şu anda şirketlerimiz içerisinde toplamda 180 kişiye istihdam sağlamaktayız. Tüm çalışmalarımızın sonucunda yüzde 50'si Turizm, %25'i filo ve diğer sektörlerde olacak şekilde tüm dünyada toplamda 10 bin kişilik istihdam yaratmayı hedefliyoruz. ACY olarak, bu yıl iki yeni teknoloji girişimini de hayata geçireceğiz. Bu çalışmalarımızın sonucunda toplamda 100 milyon TL üzerinde ciro hedefliyoruz.

Biraz da Shallwego'dan söz eder misiniz?

Shallwego projemizin beş yıllık AR-GE çalışmaları sonucunda pilot ülkelerde test yayını yaparak kurduk. Toplamda 70 milyon dolarlık yatırım ile kurulan Shallwego markamız ile seyahat sevenlere daha ekonomik ve hızlı hizmetler sunuyoruz. Shallwego'nun en temel özelliği, ayrıcalıklı hizmetlerin tek platformda üç dakikalık kısa bir sürede tamamlayabilme imkanı sunması. 190 ülkede 1200'den fazla havayolu ile bağlantılı, 1 milyondan fazla otel ile konaklama hizmeti sunan Shallwego, 122 bin 316 adet transfer noktası ve 45 bin 275 adet tur/aktivite paketi gibi olanaklara sahip.

Kaynak: ŞAMDAN PLUS DERGİSİ

Diğer Haberlere Göz Atın
×